Kriminelt spillerom
Du finner lederen nedenfor.
Riksadvokat Tor-Aksel Busch har rett i at den langvarige politikonflikten ga forbryterne friere spillerom. Vi registrerer at lederen for politiforbundet, Arne Johannessen, er skuffet over denne påstanden. Men resultatet av gjennomgåelsen av straffesaksbehandlingen for første halvår 2009 er entydig. Situasjonen er bekymringsfull og dramatisk. Forhåpentlig kan løsningen på politikonflikten gi mulighet til å korrigere den negative utviklingen.
Spesielt kriminelle som driver med narkotikaomsetning og ulike former for vinningsforbrytelser, har hatt gode tider. I det siste halvåret har politiet etterforsket 2641 færre narkotikaforbrytelser enn de første seksmånedene i 2008. Resultatet av politiets virksomhet har gått motsatt vei av hva myndighetene og folk flest ønsker.
Oversikten viser at Oslo–politiet sliter med spesielle utfordringer. Regjeringen hadde i fjor som mål at gjennomsnittlig oppklaringsprosent på landsbasis skulle være på minst 38. Første halvår var den på 34,9 prosent. Det var en nedgang på 3,8 prosentpoeng i forhold til halvårsresultatet fra i fjor. Men sammenlignet med situasjonen i hovedstaden er dette gode tall. Oppklaringsprosenten i Oslo var i samme periode 19,3. 21 av landets 27 politidistrikter hadde en høyere gjennomsnittlig oppklaringsprosent enn 38.
Dette avspeiler en situasjon hvor Oslo-politiet ikke har vært i stand til å ivareta lov og rett. Noe av forklaringen er selvfølgelig konflikten som medførte at politifolk i lange perioder nektet av ta overtid, i tillegg til at svært mange sykmeldte seg. Men problemene skyldes også at Oslo–politiet ikke har mannskap nok til å patruljere gatene selv med alle tjenestemenn i virksomhet.
Det er grunn til å regne med langt flere oppklaringer og domfellelser i månedene som kommer. Men et forventet landsgjennomsnitt på 38 prosent kan man ikke forvente uten en kraftig økning av bemanningen.

![Politiets fellesforbund [picture/logo]](gfx/logo130.jpg)









Tips en venn