✅ Pensjon: Avtale om økt fribeløp for de som skal ha ny tidligpensjon. Les mer>
🍪 Informasjonskapsler på pf.no: Denne nettsiden benytter informasjonskapsler («cookies») til blant annet trafikkmåling og teknisk funksjonalitet. Les mer >
Helge Andre Njåstad, leder av justiskomiteen på Stortinget, håper på et ressursløft for politiet, men kan ikke love noe før Frp eventuelt kommer i regjering etter stortingsvalget i 2025.
– Jeg håper at regjeringen kommer til å satse på politiet i høstens statsbudsjett, men noen garanti finnes ikke. Regjeringen har frist i oktober med å komme med en skisse til hvordan prosessen knyttet til en langtidsplan for politiet vil se ut, og den blir jeg spent på å se. Jeg vil jobbe for en sterk styrking av politiet, sier lederen av justiskomiteen.
Agder politidistrikt sliter med både utfordrende kriminalitet og små ressurser. Politimester Kjerstin Askholt deltok i debatten Politiets Fellesforbund arrangerte om tillit til politiet, og hun ga etterpå et intervju.
– Det viktigste jeg tar med meg fra dagens debatt i Arendal i regi av Politiets Fellesforbund er at politikerne har tatt signalene. Det kom noen ekstra midler i revidert nasjonalbudsjett (RNB), og alle partiene melder at det er behov for en videre styrking, langtidsplanlegging og et politirolleutvalg. Jeg håper og tror at en negativ trend er snudd, sier Unn Alma Skatvold, leder av Politiets Fellesforbund.
Politiets Fellesforbund arrangerte tirsdag en debatt sammen med Ambulanseforbundet og Brannforbundet i Delta hvor man debatterte hvorvidt det eksisterer en beredskapskrise i nødetatene. – Jeg synes det er krevende å akseptere at det skal være så stor forskjell på responstiden i en by og ute på landet. Og ressursknapphet i politiet går dessverre utover brann og ambulanse også, sa PF-leder Unn Alma Skatvold.