Flertall for bevæpning

– Dette er et viktig steg for å sikre en mer pålitelig og effektiv beredskap i møte med alvorlige trusler, sier forbundsleder Unn Alma Skatvold.
– Vi er glade for at det i dag ble flertall på Stortinget for generell bevæpning av politiet, sier Unn Alma Skatvold, leder av Politiets Fellesforbund.
Politiets Fellesforbund er fornøyde med at landsmøtevedtaket fra 2012 om generell bevæpning nå er i ferd med å bli gjennomført.
– Etter målrettet arbeid de siste par årene, har vi sett en tydelig fremdrift, og vi er glade for at det i dag ble flertall på Stortinget i denne viktige saken, sier forbundslederen.
Vil styrke tryggheten
Skatvold påpeker at et bevæpnet politi vil både ha en risiko- og konsekvensreduserende effekt.
– Muligheten til å kunne stanse et pågående og plutselig oppstått angrep vil styrke tryggheten og sikkerheten for både innbyggere og våre medlemmer. Dette er et viktig steg for å sikre en mer pålitelig og effektiv beredskap i møte med alvorlige trusler, sier forbundslederen.
Godt samarbeid
Hun takker de politiske partiene, Politidirektoratet og mange av landets politimestre for godt samarbeid i saken om generell bevæpning av politiet.
– Deres innsats og forståelse har vært helt avgjørende for å komme grem til en løsning som vil gagne hele samfunnet, sier Unn Alma Skatvold. Politiets Fellesforbund ser frem til å bidra til innføringen av generell bevæpning, som vil gjøre norsk politi enda bedre i stand til å sikre tryggheten til alle innbyggere.
Foreslår at politiet selv kan bestemme generell bevæpning
Politidirektoratet kan nå beslutte at politiet skal være bevæpnet i den daglige tjenesten.

Tilliten til politiet heng ikkje saman med våpen
Dag og Tid etterlyser meir kunnskap før Stortinget avgjer om politiet skal vera væpna. I eit tilsvar påpeiker forbundsleiar Unn Alma Skatvold at bevæpning er allereie grundig utgreidd gjennom to offentlege utgreiingar, og at både Politiets tryggingsteneste, Politidirektoratet, politimeistrar, fagforeiningar og politistudentar støttar permanent bevæpning.

«Når sekundene teller»
«Politiet løper til der andre løper fra» er ingen floskel, men en realitet. Sekunder kan være avgjørende når liv og helse er i fare. Nå er tiden overmoden for at politiet blir generelt bevæpnet. Det handler om innbyggernes, politifolks og samfunnets trygghet og sikkerhet.