Økning av særaldersgrensene?

Vegar 1112

Særaldersgrensene for politiet skal økes, men det er ikke vedtatt når.

Politiets Fellesforbund får en del henvendelser fra medlemmer som lurer på om særaldersgrensene i politiet blir økt eller ikke.

– Særaldersgrensene ble ikke økt i loven som ble vedtatt før sommeren, men det står klart og tydelig i lovarbeidet og på Statens pensjonskasse sine nettsider at særaldersgrensene også skal økes. Dette vil skje i egen prosess, sier forbundssekretær med hovedansvaret for pensjon, Vegar Monsvoll.

Når dette skal skje og hvilken betydning det vil få for de eldste årskullene er for tidlig å si.

– Vi forstår veldig godt at våre medlemmer er frustrerte over at dette fortsatt ikke er avklart, men vi kommer med informasjon straks vi vet mer, sier Monsvoll.

Juridisk vurdering

Politiets Fellesforbund vedtok på landsmøtet i november i fjor at man bør prøve lovligheten av endringene i pensjonsreglene for de med særaldersgrense.

– Nå er loven vedtatt, og Politiets Fellesforbund har bedt om å få en juridisk vurdering av om grunnlovsvernet er brutt med disse nye reglene. Denne vurderingen skal være ferdig til november, sier Vegar Monsvoll.

Når vurderingen er ferdigstilt, så er det opp til forbundsstyret å avgjøre om man skal gå til sak eller ikke.

– I denne saken prøver Politiets Fellesforbund å få til et samarbeid med andre fagforeninger som er i samme situasjon, sier Monsvoll

Har du spørsmål om pensjon, ta kontakt på pensjon@pf.no.