– Medlemmer må få ta del i optimismen

Img 7316

Statens forhandlingsleder i Unio stat, Petter Aaslestad, og forbundsleder Sigve Bolstad ved forhandlingsstart.

I dag gikk startskuddet for hovedtarifforhandlingene i staten. – Det er optimisme i norsk økonomi, nå er det viktig at våre medlemmer får ta del i det, sier Sigve Bolstad, leder av Politiets Fellesforbund.

Unio leverte i dag klokken 10.00 sitt første krav til Staten.

– Vi forventer en kjøpekraftoppgang for våre medlemmer. Lønnsøkningen må være større enn prisøkningen. Nå har vi vist moderasjon gjennom flere lønnsoppgjør, samtidig som det er optimisme i norsk økonomi, da er det viktig at våre medlemmer får ta del i denne optimismen, sier Bolstad.

Han trekker også frem at alt av variable lønnstillegg må bli pensjonsgivende som et sentralt krav.

– Vi er opptatt av at alt av de variable lønnstilleggene som mange av våre medlemmer har, skal bli pensjonsgivende fullt ut, sier forbundslederen.

Frist for partene til å bli enige i årets oppgjør er 30. april klokken 24:00. Forhandlingsleder for Unio stat er Petter Aaslestad.