Etter mekling på overtid, er det klart at Unios tariffavtale med staten videreføres og styrkes. Lønnsoppgjøret i staten har en økonomisk ramme på 4,4 prosent. Les mer >
Digitalt medlemsmøte om lønnsoppgjøret: Se opptak her >
Etter mekling på overtid, er det klart at Unios tariffavtale med staten videreføres og styrkes. Lønnsoppgjøret i staten har en økonomisk ramme på 4,4 prosent. Les mer >
Digitalt medlemsmøte om lønnsoppgjøret: Se opptak her >
Unio krever økt reallønn i årets lønnsoppgjør. (Foto: Norges Bank)
Foto: Norges Bank
Styret i Unio har vedtatt tariffpolitisk uttalelse: Lønnsoppgjøret i 2025 må gi Unios grupper solid reallønnsvekst. Samtidig oppjusterer Teknisk Beregningsutvalg (TBU) prisanslaget fra 2,5 til 2,7 prosent i 2025.
Det er avgjørende at innbyggerne får de offentlige velferdstjenestene de har krav på.
Også privat sektor er avhengig av et bredt offentlig utdannings-, helse- og omsorgstilbud, og et politi med høy kompetanse og tillit, men offentlige arbeidsgivere sliter med å beholde og rekruttere ansatte med høyere utdanning.
Dette påvirker både kvaliteten på og tilgangen til offentlige velferdstjenester som helse, utdanning, politi, forskning, mv.
Lønnsoppgjørene må brukes til å redusere rekrutteringsutfordringene i offentlig sektor.
Da er det helt avgjørende at vi kommer ut av oppgjøret med et resultat som reduserer lønnsgapet mellom offentlig og privat sektor for ansatte med høyere utdanning.
📁 DOKUMENTER📱 På mobil? Sveip mot venstre for å se alt |
| Unios tariffpolitiske uttalelse 2025 (PDF, 0,2MB) |
| > Finn flere filer i dokumentarkivet |
Det tekniske beregningsutvalget for inntektsoppgjørene (TBU) økte prisanslaget for inneværende år noe i dag. TBU anslår nå konsumprisveksten til 2,7 prosent i 2025.
Den foreløpige rapporten fra Teknisk beregningsutvalg for inntektsoppgjørene (TBU) viser at reallønnsveksten i 2024 var på 2,5 prosent.
Statistisk sentralbyrå la fram foreløpige tall for lønnsveksten i Norge i dag. De viser at årslønnsveksten er anslått til 5,7 prosent. Det er for tidlig å si hvordan den har vært for ulike grupper.