Lønnsoppgjøret 2025:

Teknisk beregningsutvalg høyner prisanslaget noe

Unio inntektspolitisk konf HMS 05 1 1024x683

Geir Axelsen leder det tekniske beregningsutvalget som la frem nytt anslag for årets prisvekst i dag. Her fra Unios inntektspolitiske konferanse 7. mars i år.

Foto: Unio / Helene Moe Slinning

Det tekniske beregningsutvalget for inntektsoppgjørene (TBU) økte prisanslaget for inneværende år noe i dag. TBU anslår nå konsumprisveksten til 2,7 prosent i 2025.

Utvalget publiserte sin foreløpige rapport foran årets mellomoppgjør i februar. Da varslet det at det ville vurdere anslaget på konsumprisveksten i 2025 på nytt nå i mars.

Beregningsutvalget anslår nå at konsumprisindeksen (KPI) som årsgjennomsnitt vil øke med 2,7 prosent i 2025. Det skriver Unio.

Oppjustering på 0,2 prosentenheter

Det er en oppjustering med 0,2 prosentenheter fra anslaget i den foreløpige rapporten.

Oppjusteringen har sammenheng med at prisstigningen i februar ble høyere enn forventet, spesielt på matvarer.

Det antas at økningen i tolvmånedersveksten for KPI i stor grad er midlertidig. Bortsett fra endret kvartalsmønster for elektrisitetsprisene, har utvalget ikke gjort vesentlige endringer i forutsetningene for beregningene. Anslaget er usikkert.

Følg lønnsoppgjøret