Staten dømt til å etterbetale lønn og overtid

Marius Baekkevar

Forhandlingssjef Marius Bækkevar

Oslo tingrett har gitt fullt medhold til ansatte i Øst politidistrikt. Staten er nå dømt til å etterbetale 500 000 kroner for tapt lønn og overtid.

Forhandlingssjef i Politiets Fellesforbund, Marius Bækkevar, er glad på vegne av medlemmene, som med dette får etterbetalt en betydelig sum.

– Jeg er stolt av Politiets Fellesforbund Øst som har jobbet veldig godt med denne saken i over halvannet år. Vår viktigste jobb som fagforening er å sikre gode lønns- og arbeidsvilkår for våre medlemmer, sier Bækkevar.

Ikke fått riktig kompensasjon

Arbeidstakere i Øst politidistrikt har gjennom flere år jobbet etter arbeidsplaner som forutsatte gjennomsnittsberegning av arbeidstid – uten at det fantes noen avtale om dette, verken individuelt eller kollektivt. Arbeidstakersiden, med støtte fra Politiets Fellesforbund, mente at arbeidsgiver gjennom denne praksisen har holdt tilbake lønn og overtid som ansatte hadde krav på. Dette innebar at de ansatte i perioder jobbet mer enn den arbeidstiden som hovedtariffavtalen i staten tillater – 37,5 timer per uke – uten å få korrekt kompensasjon.

– Dette gjelder altså medlemmer som ikke er tilknyttet ATB-avtalen, sier forhandlingssjefen.

Rettslige spørsmål står fortsatt ubesvart

Selv om de ansatte vant frem i retten, får man ingen endelig rettslig avklaring for tilsvarende saker. Marius Bækkevar er bekymret over at man ikke har en arbeidsgiver som virker motivert for å finne en løsning gjennom godt partssamarbeid. Noe som nok en gang fører til en rettslig prosess.

– Det virker som om politiet oftere trenger hjelp til å finne løsning enn andre virksomheter i staten. Vi håper vi kan bruke erfaringene i disse sakene til å finne en bedre måte å jobbe med uenighet i etaten, sier Bækkevar.

Han påpeker at politiet trenger å fremstå som en attraktiv arbeidsplass, men at en sånn type sak ikke bidrar til det.

Tilfredse med resultatet

Leder av Politiets Fellesforbund Øst, Per Otto Kolsvik, er glad for at saken, som har pågått siden 1. november 2023, endelig har fått en rettskraftig dom.

– For de fem medlemmene som har fått en avklaring på saken sin, så er de svært tilfredse med resultatet. Tilbakemeldingene viser at de er godt fornøyde med støtten som de har fått fra Politiets Fellesforbund, sier lokllagslederen.

Siden det ikke ble en endelig rettslig avklaring for tilsvarende saker, er det flere medlemmer i Øst som står i samme situasjon, som nå venter spent.

– Forventningene er store, samtidig som de også forstår at slike saker kan ta tid, sier Kolsvik.

– Må ta ansvar og rydde opp

Per Otto Kolsvik mener det har vært liten vilje til å finne en løsning utenom rettslige prosesser.

– Det har skapt stor frustrasjon blant medlemmene. Når feil skjer, så bør den profesjonelle parten, staten i denne saken, ta ansvar og rydde opp uten at enkeltpersoner må presse arbeidsgiveren sin gjennom rettssystemet, sier lokallagslederen.

Han er tydelig på at det å ta ut søksmål mot staten som motpart innebærer en betydelig økonomisk risiko for den enkelte.

– Jeg tror at i mange tilfeller ville slike saker aldri fått en avklaring, da den økonomiske risikoen for den enkelte ville vært uoverkommelig. Denne saken understreker derfor viktigheten av å være fagorganisert. Medlemskapet i Politiets Fellesforbund har gitt disse medlemmene muligheten til å møte staten som en likeverdig part, med støtte fra oss for å føre saken i rettssystemet, avslutter Kolsvik.

Per Otto Kolsvik

Lokallagsleder Per Otto Kolsvik