🌐 Spørreundersøkelse om pf.no pågår: Les mer >
🍪 Informasjonskapsler på pf.no: Denne nettsiden benytter informasjonskapsler («cookies») til blant annet trafikkmåling og teknisk funksjonalitet. Les mer >
Bilde fra markering mot Russlands invasjon av Ukraina, utenfor den russiske ambassaden i Oslo.
Tirsdag avholdt europeisk fagbevegelse (ETUC) et ekstraordinært styremøte om krigen i Ukraina. – Vitnesbyrdene om døde og sårede, folk på flukt, mat- og medisinmangler gjorde inntrykk. Det at møtedeltakerne faktisk hørte krigshandlingene i bakgrunnen under innleggene til de ukrainske kollegaene, bidro til å forsterke dramatikken, sier Liz Helgesen, fagsjef i Unio.
Hun deltok på det digitale møtet. ETUC krever at Russland stopper angrepet på Ukraina, og at solidaritetserklæringene omsettes til politisk påvirkningsarbeid for å stoppe krigen og å ivareta sivilbefolkningen.
Det var også enighet om å opprette et solidaritetsfond rettet mot ukrainske flyktninger og fagbevegelsens krisearbeid.
– Krigen i Ukraina mobiliserer arbeidstakerorganisasjoner i hele verden. Møtet handlet i hovedsak om å støtte våre ukrainske brødre og søstre, sier Helgesen på unio.no.
Den siste uka har nasjonale og internasjonale fagorganisasjoner sendt varme ønsker og solidaritetshilsener til ukrainske kollegaer.
– I møtet ble det vist til at tiden er inne for mer handling og mindre ord – do more, say less, sier Helgesen.
Fagorganisasjoner fra Ukrainas naboland Polen, Estland, Georgia, Moldova, Romania, Bulgaria og Ungarn fortalte om hvordan organisasjonene bidrar i møte med flyktningene.
– Det var flere som fortalte om lokalbefolkningen som åpner sine hus og hjem, om opprettelse av barnehager og annen infrastruktur. Alt for å bidra til en bedre integrering og verdige levekår for flyktningene. Polsk fagbevegelse poengterte at bosetting i flyktningmottak ikke er aktuelt. Flyktningene skal raskt integreres i det polske samfunn, sier Liz Helgesen.
Også Norge kommer til å ta imot ukrainske flyktninger. Unio-leder Ragnhild Lied er opptatt av at vi må lære av de erfaringene vi har fra liknende situasjoner, for eksempel etter krigene i Bosnia og Syria.
– Å tenke integrering fra dag en, er en suksessfaktor. Denne gangen må vi være oppmerksomme på at gruppen vil være kvinnedominert. Ettersom menn i arbeidsfør alder ikke får forlate Ukraina, vil flertallet av flyktningene være kvinner og barn. Det innebærer at vi må ha et særlig likestillingsperspektiv på bosetting og integreringsarbeidet, sier Unio-lederen.
Internasjonal fagbevegelse (ITUC) ber Russland om å trekke sine styrker tilbake og appellerer til verdenssamfunnet om dialog for fredelig løsning som respekterer folkeretten.
I årsmeldingen kan du hvert år lese mer om de viktigste sakene og
områdene Politiets Fellesforbund jobber med. Nå er utgaven for 2020 publisert.
Ragnhild Lied er gjenvalgt som leder av Unio.